Dikili İnşaat


Betonarme Yapıların Avantajları nelerdir?

Betonarme, çok güçlü, işlenmesi kolay, uyarlanabilir, çok yönlü, dayanıklı ve uygun fiyatlı olduğundan popüler bir yapı malzemesidir. Binaların çatılarına kadar temellerin inşasında, otoyol yol trafiğinin, prefabrik yapıların, yüzer yapıların ve hidroelektrik tünellerin, sulama kanallarının, drenajların ve akla gelebilecek tüm yapıların yapımında yaygın olarak kullanılır.


Betonarme, geleneksel çimento betonunun takviyelerle (çelik çubuklarla) birleşimidir. Bu kombinasyon, betonun basınç dayanımını ve çeliğin çekme dayanımını aynı anda kullanmak ve dolayısıyla birçok yükleme türüne direnmek üzere birlikte çalışmak üzere yapılmıştır. Takviyeli terimi, çeliğin betonu güçlendirmesi ve onu daha da güçlü bir inşaat malzemesi haline getirmesi nedeniyle kullanılır.


Betonarme'nin birçok avantajı vardır. Onlardan bazıları:Betonarmenin bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Betonarme, yenilikçi ve görsel olarak ilgi çekici tasarım fırsatları sağlayan diğer bazı malzemeler için mümkün olmayan şekillerde kalıplanabilir ve şekillendirilebilir. Ancak ağırlığının fazla olması ve uzun mesafelere taşınmasının zor olması gibi dezavantajları da bulunmaktadır.